Outi Ikkala

(Finland, 1935-2011)
Outi Ikkala
(Finland, 1935-2011)

Outi Ikkala, olja på duk, signerad och daterad 1959

"Maalaus". 89,5 x 100 cm.

Åldersrelaterat slitage. Krackelyr.

Auktion online 3−12 september
Visning 7–10 september, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Tisdag – fredag kl 11 – 17

Meilahden museo, "Sam Vanni, lärare ja förebild", 17 juni - 14 september, 2008, avbildad i utställningskatalogen sid. 28

Outi Ikkala är vid sidan av LG Lundberg en av Finlands främsta konkreta konstnärer, och ställde inte bara ut i Europa och i USA, utan också i Latinamerika. Auktionens fina och ovanliga målning, var hans uppmärksammade slutarbete 1959 på Finska konstakademin, och även den första abstrakta målningen någonsin av en studerande där.

Ikkala inspirerades kreativt av 1950-talets modernism i New York. Många konstnärer flydde från Europa till New York, vilket ledde till en omfattande och kreativ sammanslagning av talang och idéer. Inflytelserika européer som Piet Mondrian, Josef Albers och Hans Hoffmann gav inspiration för amerikanska artister i New York och påverkade den kulturella tillväxten i USA under många årtionden. Jackson Pollock, Willem de Kooning, Mark Rothko, Frank Kline, Barnett Newman, Clyfford Still och Adolph Gottlieb var dominerande artister, och i efterhand har även kvinnliga konstnärer som Lee Krasner, Joan Mitchell och Louise Bourgeois uppmärksammats.

Utropspris
12 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89