Rörstrand

(Sverige, Grundat 1726)
Rörstrand
(Sverige, Grundat 1726)

FAT och TERRIN, porslin, Rörstrand Jubileum. Numrerade 81/1800 .

Jubileumsterrin och jubileumsfat, Rörstrand 250 år, efter original från 1758. Längd 36 cm. Fat längd 46 cm. Blå dekor mot ljusblå botten, kopior efter Rehnska mönstret. I originalaskar.

Smärre slitage.

Formgivare

Utropspris
2 500 SEK