Arne Jones E1299

Tarcisio Tosin

(Italien, 1904-1999)
Tarcisio Tosin
(Italien, 1904-1999)

Tarcisio Tosin, bordsuppsats, två delar, skulptur på fat, Italien 1900-talets mitt.

Havsnajad på fat, turkos glasyr med detaljer i gult, rött, blått, guld mm. Signerad T. Tosin TERRA IMPORT, fatet stämplat T Tosin Marche Depositato TERRA IMPORT. Total höjd 41 cm, diameter 36 cm.

Fatet med kantlagning och kantnagg, skulpturen med omfattande lagningar, ett finger avslaget, smärre nagg.

Utropspris
2 500 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77