Ivar Lunthin, sannolikt bröllopsskedar, ett par lika, Lund 1781-1782.

Fiolskaft med mittås. Frånsidan med initialer, enligt uppgift för Andreas Eilertson Barfoth (1738-1819) och Else Maria Bager, de gifter sig 1782. Längd 20,5 cm, total vikt 103,8 gram.

Slitage.

Proveniens

Andreas Eilertson Barfoth var en svensk läkare och professor i medicin vid Lunds Universitet samt en av grundarna till Kungliga Fysiografiska sällskapet i Lund.

Utropspris
2 000 SEK