Reijmyre Glasbruk

(Sverige, Grundat 1810)
Reijmyre Glasbruk
(Sverige, Grundat 1810)

Glas, 12 stycken (10+2). Reijmyre, 1900-tal.

Bestående av 10 snapsglas, höjd circa 19 cm. Samt 2 glas, höjd 16 cm.

Slitage.

Formgivare

Reijmyre Glasbruk gurndades 1810 av jägmästare Johan Jacob Graver och friherre Mattias Alexander von Unger Sternberg. Glasbruket anlades i Rejmyra, som orten hette då. Sverige hade året innan avträtt Finland, 1809, och därmed mist de finska glasbruken, vilket medförde att glas i Sverige blev en bristvara.
Reijmyre Glasbruk var först i landet med att tillverka pressglas på 1830-talet. Glasbruket var först i Sverige med att anställa kvinnliga formgivare, Betzy Ählström och Anna Boberg anställdes i början på 1900-talet. Under denna tid arbetade drygt 350 personer på bruket.
Mellan 1937-58 jobbade Monica Bratt som formgivare på Reijmyre. Hon har formgivit glas som än idag tillverkas och är lika populärt. Hennes rubinröda glas skapade stor uppmärksamhet i början av 1950-talet och kom att bli Glasbrukets signum.
Idag tillverkar och säljer Reijmyre Glasbruk genuint svenskt glas med mer än 200 års hantverkstradition av munblåst glas.

Utropspris
1 500 SEK