1295090

Okänd konstnär, 1700-talets början, olja på duk.

"Beata Clerck" (1687-1763) med ett av sina 7 barn. 107 x 97 cm.

Skador. lagningar, retuscher.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - T10
Proveniens

Tidigare i samlingarna på Säby, Västergötland.

"Slott och herresäten", Västergötland, "Säby", avbildad sid 78, som ett verk av Johan Henrik Scheffel.

Övrigt

Beata Clerck var gift med generalen friherre Eberhard (Gerhard) Bildstein (von Bildsten)(1673-1758)

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Klubbat pris
9 200
906
1 094
Utropspris
12 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
16 maj 14:04
9 200 SEK
13 maj 12:36
9 000 SEK
8 maj 23:57
8 000 SEK
8 maj 20:51
6 000 SEK
7 maj 18:46
5 000 SEK