Okänd konstnär 1800-tal, osignerad. Olja på uppfodrad duk.
Dam med lila klänning och pärlor. Osignerad. Olja på uppfodrad duk 115,5 x 85 cm.
Obetydlig ytsmuts. Krackelyr. Strödda retuscher. Några smärre strödda färgbortfall främst i nedre kant mot ramen.