Steven Sorman

(USA, Född 1948)
Steven Sorman
(USA, Född 1948)

Steven Sorman, monotypi, signerad och daterad 1984

"Neither this nor a word not confusing". 168 x 129 cm. Med Tyler Graphics Ltd blindstämpel.

Oramad. Veck. Fuktskada synlig på baksidan. Gulnad.

Konstnär

Steven Sorman föddes i Minneapolis, Minnesota. Han är internationellt känd som målare och grafiker. Utbildad med en Bachelor of Fine Arts-examen från University of Minnesota 1971. Sedan 1994 är han bosatt i Ancram, New York. Sorman är mest känd för sina komplexa målningar, multimedia, teckningar och grafik. Han är en mästare på att iscensätta olika teman med linjer, lager och färg i utmanande bilder som kräver ögats fulla koncentration. Visuellt komplexa verk, rika på detaljer, färger och variationer. Sedan 1970 har han haft över 80 utställningar på gallerier i Singapore, Sverige och USA. På 1970-talet deltog han i prestigefyllda utställningar som "Papper som medium", Smithsonian Institute, The National Print Utställningen på Brooklyn Museum och den 13: e internationella biennalen för grafisk konst i Ljubljana, Jugoslavien. På 1980-talet blev Sorman inbjuden att ställa ut på Bienal Americana de Artes GRÁFICAS på Museo de Arte La Tertulia i Columbia.

Utropspris
8 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89