Dekor i underglasyrblått. Skål med motiv av figurer i trädgårdsmiljö, diameter 12 cm.
Fat med motiv av buddhistiska lejon, med Yong Bao Chang Chun, diameter 16 cm.
Slitage. Nagg. 1 troligen sjöfynd.