Vas samt skålar, tre stycken, porslin. Kina, 1900-tal.

Oxblodsfärgad vas, höjd 41 cm. Beige skål med ge glasyr. Diameter 26 cm. Spricka, crackelyr. Brunglaserad skål, diameter 18,5 cm. Mindre skål, diameter 12 cm.

Spricka, krackelyr.

Utropspris
2 500 SEK