Kan inte nå servern

Peter Dahl

(Sverige, 1934-2019)
Peter Dahl
(Sverige, 1934-2019)

Peter Dahl, akvarell, signerad och daterad -80

Hvila vid denna källa. I. 44 x 34 cm.

Ej examinerad ur ram.

Övrig information

Auktionens akvarell, daterad 1980, är en av Peter Dahls tidiga tolkningar ur Bellmans "Fredmans epistlar". I auktionens akvarell ses fader Movitz musikaliskt underhålla Ulla Winbladh och hennes väninna i det gröna.
Peter Dahls omfattande Bellman-satsning med målningar och litografier ställdes ut 1984, men redan 1982 kunde Dagens Nyheter avslöja att Peter Dahl börjat arbeta på sitt omfattande Bellman-projekt.

Konstnär

Peter Dahl är målare, grafiker, skulptör och författare. Han föddes i Oslo och kom till Stockholm under krigsåren på 1940-talet och bedrev studier vid Academie Libre, 1957. Peter Dahl började studera vid Kungliga Konsthögskolan 1958 fram till 1963 under Lennart Rhode. Han var verksam som lärare vid Gelesborgsskolan under 60- och 70-talet, samt huvudlärare i måleri vid Valand, Göteborg 1971-73 och professor vid Kungliga Konsthögskolan 1975-79. Dahl målar i en expressiv realistisk stil med klara färger, sensuella figurkompositioner med ett kritiskt perspektiv på överklassens lyx och den småborgerliga miljö han själv inte kom ifrån. Med en av Francis Bacon-inspirerad expressionism skildrade han i en svit bilder händelseförloppet i Medelsvenssons dagdrömmar om ”det ljuva livet” i socialgrupp ett. Under årens lopp har Peter Dahl fortsatt med temamåleri. 1981-1984 illustrerade han Fredmans Epistlar i 87 bilder. Han är utåtriktad och skildrar gärna sitt eget liv med stänk av självironi. Det finns en svensk tradition i hans måleri, han tar gärna upp det gamla och förnyar det.På senare tid blev hans stil mjukare och mer sensuell, hans dans och backanalmotiv fick drag av rokoko. Som grafiker har Dahl blivit känd särskilt för sina kongeniala illustrationer till Bellmans ”Fredmans epistlar”. Peter Dahl är en vår tids riktigt stora konstnärer, enormt produktiv och ständigt populär.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
35 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Johan Jinnerot
Stockholm
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?