Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Pelle Åberg

(Sverige, 1909-1964)
Pelle Åberg
(Sverige, 1909-1964)

Pelle Åberg, olja på duk, signerad.

Kvinna i hatt vid spegel. 53.5 x 44.5 cm.

Smärre färgbortfall. Smärre fläck.

Konstnär

Pelle Åberg föddes i Stockholm 1909 och avled där 1964. Utbildningen började hos fadern och avslutades med studieresor till Italien, Frankrike, England och Spanien. Däremellan studerade Åberg på Tekniska skolan i Stockholm 1927-1929. Idag känner vi Pelle Åberg som en folklivsskildrare med sinne för humor. Bland motiven, oftast utförda i olja, finner man clowner, damer med lustiga hattar, åldringar, prostituerade och lekfulla stadsbilder. Åberg förknippas idag också med dekorationer för Södra teatern och Scalateatern, bland de offentliga arbetena kan nämnas kyrkorna i Öjebyn och Enånger. Åberg deltog flitigt i Stockholms konstliv och tillhörde konstnärsgruppen 'De unga'.

Utropspris
10 000 SEK

Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13