1301961

Ando Utagawa Hiroshige II (Utagawa Shigenori)

(Japan, 1826-1869)
Ando utagawa hiroshige ii, efter, färgträsnitt. japan, tidigt 1900-tal.

Ando Utagawa Hiroshige II, efter, färgträsnitt. Japan, tidigt 1900-tal.

No 20, Saruwaka-machi, från serien Forty-Eight Famous views of Edo. 22,5x16,5 cm.

Ej ramad. Smärre kantskador. Blekt. Hål.

Övrigt

See similar at:
Museum of Fine Arts Boston, 11.20546;
Museum of Fine Arts Boston, 06.1733:
Museum of Fine Arts Boston, 11.26408;

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Utropspris
2 000 SEK