Ando Utagawa Hiroshige II (Utagawa Shigenori)

(Japan, 1826-1869)
(Japan, 1826-1869)

Ando Utagawa Hiroshige II, efter, färgträsnitt. Japan, tidigt 1900-tal.

No 20, Saruwaka-machi, från serien Forty-Eight Famous views of Edo. 22,5x16,5 cm.

Ej ramad. Smärre kantskador. Blekt. Hål.

See similar at:
Museum of Fine Arts Boston, 11.20546;
Museum of Fine Arts Boston, 06.1733:
Museum of Fine Arts Boston, 11.26408;

Formgivare

Hiroshige var en japansk bildkonstnär född i Edo. Han började sin konstnärliga bana som lärling hos Utagawa Toyohiro. Efter avslutad utbildning tog Hiroshige sin lärares namn och började signera sina verk Utagawa Hiroshige. Hiroshige målade vardagskildringar och det sägs att han bestämde sig för att bli konstnär efter att ha sett den samtida konstnären Hokusais verk. Hiroshige förvandlade vardagliga landskap till intima, lyriska scenerier. Han är speciellt känd för sina vackra landskapsbilder i träsnittsteknik och har målat porträtt föreställande unga kvinnor och skådespelare. Hans mästerverk anses vara verket “Fifty-three Stations of the Tokaido”. Hans främsta elev med familjenamnet Shigenobu tog namnet Hiroshige när hans mästare dog.

Utropspris
2 000 SEK