Cadogankanna, porslin. Kina, 1900-tal.

Med buddhistiskt lejon. Glaserat i aubergine och turkost. Höjd 16,5 cm.

Glasyren med fin krackelyr. Liten bränningsspricka på insidan av fotringen.

Utropspris
1 500 SEK