Figuriner, två tycken, keramik. Kina, 1900-tal.

Den mindre monterad som lampa, med kompositsockel. Lagad. Höjd med lampmontering 24 cm. Den större glaserad i gult, grönt vitt och auberginefärgad glasyr. Höjd 31 cm.

Nagg. Krackelyr. Den mindre lagad.

Utropspris
1 500 SEK