Klocka, brons, i träställning. Kina, tidigt 1900-tal.

Krönt av fabeldjur, drakar om livet, med inskription med mingmärke. Höjd med träställning 59 cm. Höjd klocka 31 cm.

Slitage, anlupen.

Utropspris
3 000 SEK