Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Matta, semiantik Baotou, Kina, ca 175 x 108 cm

Gulmelerad botten med polykroma medaljong och underornament samt stiliserande hörornament. Mörkblå huvudbård med stiliserat mönster.

Något slitage. Smutsig. Fläckar. Malskador.

Utropspris
3 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13