1311410

Skål, silver, kring sekelskiftet 1800/1900. Troligen Indien.

Skål, silver, kring sekelskiftet 1800/1900. troligen indien.

Rik driven och ciselerad dekor bl a föreställande olika scener med nobla människofigurer och djur i relief. Mynningens diameter 17 cm, höjd ca 11 cm. Vikt ca 587 g.
Ostämplat silver.

Smärre bristningar. Åldersrelaterat slitage.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
400 EUR