1314265

Porslinsföremål, 4 delar, kantonporslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.

Porslinsföremål, 4 delar, kantonporslin. qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor, växter, insekter, hovfigurer i palatsmiljö. Bestående av:
Ask med lock, 18 x 9,5 cm.
Tekanna med lock, längd 11 cm.
1 par vaser, höjd 15,5 cm.

Slitage. Nagg. Bränningssprickor.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Utropspris
3 000 SEK