Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Porslinsföremål, 11 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-1800-tal.

Dekor i underglasyrblått. Bestående av:
1 pilgrimsglaska, höjd 14 cm.
1 kanna, höjd 9,5 cm.
4 olika koppar (1 med lock) med 2 olika fat, diameter på fat 14-14,5 cm.
1 såssnipa, längd 18 cm.
1 skål, 11 cm.
1 bojan, höjd utan lock 19 cm.

Slitage. Nagg. Skador på några.

Utropspris
3 000 SEK