Skålar, 2 st, porslin. Korea, 1800-tal, samt Sawankalok, 1200-1300-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av växter. Diameter ca 3-6 cm. I japanska träaskar med lock.

Slitage. Bränningssprickor. Nagg.

Proveniens

Enligt uppgift Wilhelms Kåge kvarlåtenskap, auktion våren 1993, fjällgatan 29 i konstnärens bostad. Inköpte i Japan under Kåges vistelse 1956.

Utropspris
1 500 SEK