Skål, keramik. Korea, Koryo, 1300/1400-tal.

Glaserad gods, med motiv av tranor, ruyiformad medaljong samt växter. Diameter 16 cm.

Bränningssprickor. Slitage. Glasyrnagg.

Proveniens

Enligt uppgift köpt åå Galleri Kokoro.

Utropspris
1 500 SEK