1304515

Märke "Stora Grabbars Märke", silver och emalj, Svenska Fotboll Förbundet, CG Hallberg, Stockholm.

Märke "stora grabbars märke", silver och emalj, svenska fotboll förbundet, cg hallberg, stockholm.

Märket tilldelat Birger Bian Rosengren 1949 för deltagande i nio landskamper och för erövrandet av OS-guld 1948.
.
Förgylld och emaljerad. Åtsida med de Olympiska ringarna över jordglob inramat av "Svenska Fotboll Förbundet" med tre konor. Krönt av fotboll. Frånsida med lagkapten "B. Rosengren" inskrivet i lagerkrans. Stämplad CG Hallberg, Stockholm, 1946. Diameter 4 cm. Vikt 29 g.

Förgyllningen med obetydligt slitage.

Tilläggslista

"Stora Grabbars Märke"

Proveniens

Birger ”Bian” Rosengrens samling.

Övrigt

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK