1304516

Guldmedalj, Olympiska Spelen London 1948, förgyllt silver, John Pinches Ltd, London.

Guldmedalj, olympiska spelen london 1948, förgyllt silver, john pinches ltd, london.

Motivet formgivet av Prof. Guiseppe Cassioli,
Florens, Italien. Åtsida med segergudinnan Victoria (Nike) sittandes ovan stadion. Frånsida med vinnaren framburen av jublande atleter. I originaletui. Diameter 5,2 cm. Vikt 69 g.

Helhetsintrycket är gott. Etui med slitage.

Proveniens

Birger ”Bian” Rosengrens samling.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Rekommendationer