1304518

Olympisk deltagarmedalj, Olympiska Spelen, London, 1948.

Olympisk deltagarmedalj, olympiska spelen, london, 1948.

Brons. Design Sir Bertram Mackennal / John Pinches, Ltd. Åtsida men stadsvy över London, nedtill de Olympiska Ringarna, frånsida med Vinnaren och triumferande fyrspann. Diameter 5,1 cm. Vikt 62 g.

Inga synliga skador.

Proveniens

Birger ”Bian” Rosengrens samling.

Övrigt

Utropspris
3 000 SEK