86
1138161

Elis Eriksson

(Sverige, 1906-2006)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 480 - 9 360 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Elis Eriksson
(Sverige, 1906-2006)

”Ohöljd - jag visar mej - mej inte”

Signerad EEE genom Anita Jobsmyr a tergo. Duk 208 x 208 cm.

Proveniens

Galleri Lars Bohman, Stockholm.
Stockholms Auktionsverk, Modern Art and Works of Art - Contemporary Art, 2 nov 2007, kat. nr 1286.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Galleri Lars Bohman, Stockholm, "Dåm röda å dåm inte", 2002.
Norrköpings konstmuseum, 2006.
Värmlands museum, Karlstad, 2006.
Millesgården, Stockholm, ”massa ande ting”, 31 maj - 20 augusti 2006.
Malmö konstmuseum, 2006.