Luis Gispert

(USA, Född 1972)
Luis Gispert
(USA, Född 1972)

Luis Gispert, "Blue Car", 2010

Signerad L Gispert och numrerad 4/6 a tergo. C-print, 125 x 185 cm inklusive ram.
Certifikat medföljer.

Verken finns att se på Bukowskis, Berzelii Park 1
15 – 18 september, onsdag – fredag 11.00–17.00, lördag 11.00–15.00.

Uthämtning av inköpta verk
Bukowskis Västberga allé 3, från den 24 september

Proveniens

Mallorca Landings, Palma de Mallorca.

Luis Gispert låter betraktaren sätta sig i baksätet på riktigt lyxiga bilar, lastbilar och helikoptrar. De påkostade inredningarna talar om ägarens kärlek till fordonet och ens önskan att förlänga sin personlighet och markera sin grupptillhörighet. Gisperts bilder skapar på så vis en diskussion kring kultur och värderingar. Han har i sina fotografiska serier fogat samman sina konceptuella idéer med den klassiska oförargliga landskapsbilden och skapar nya verk med spännande kontraster som ett sätt att beskriva övergången mellan natur och kultur, ruralt och urbant. Övergångarna är opolerade och ibland brutala, precis i linje med Gisperts önskan. Hans mål är inte mjuka softade övergångar och verklighetstrogna bilder utan det är de vassa kanterna, ruffigheten, som skapar dynamik i hans bilder.
Luis Gispert lever och arbetar i New York. Han finns representerad i de permanenta samlingarna hos bl.a New Museum of Contemporary Art, New York, San Francisco Museum of Modern Art, Solomon R. Guggenheim Museum, New York och the Whitney Museum of American Art, New York.

Utropspris
80 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57