1318923

Hans Hammarskiöld

(Sverige, 1925-2012)
Hans hammarskiöld, fotografi signerad a tergo.

Hans Hammarskiöld, fotografi signerad a tergo.

"Café Blanche", 1950. Dedikation a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 25 x 20 cm. Bladstorlek 30 x 24 cm. Oramad.

Veck i nedre högra hörnet av bildytan.
Smärre hanteringsveck i mitten av bilden.
En obetydligt väldigt liten retusch i det svarta området i bildens övre del, synlig som en liten mörk prick.

Placering: Visas på begäran

Verken finns att se på Bukowskis, Berzelii Park 1
15 – 18 september, onsdag – fredag 11.00–17.00, lördag 11.00–15.00.

Uthämtning av inköpta verk
Bukowskis Västberga allé 3, från den 24 september

Proveniens

Gåva från fotografen till nuvarande ägare.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
8 000 SEK