Madeleine Pyk – en samling F769

Hans Hammarskiöld

(Sverige, 1925-2012)
Hans Hammarskiöld
(Sverige, 1925-2012)

Hans Hammarskiöld, fotografi signerad a tergo.

"Café Blanche", 1950. Dedikation a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 25 x 20 cm. Bladstorlek 30 x 24 cm. Oramad.

Veck i nedre högra hörnet av bildytan.
Smärre hanteringsveck i mitten av bilden.
En obetydligt väldigt liten retusch i det svarta området i bildens övre del, synlig som en liten mörk prick.

Verken finns att se på Bukowskis, Berzelii Park 1
15 – 18 september, onsdag – fredag 11.00–17.00, lördag 11.00–15.00.

Uthämtning av inköpta verk
Bukowskis Västberga allé 3, från den 24 september

Proveniens

Gåva från fotografen till nuvarande ägare.

Konstnär

Hans Hammarskiöld, svensk fotograf född i Stockholm. En av svensk fotografis portalfigurer under 1900-talet. Hans första bilder tog han redan 1942-43 med sin fars Leicakamera. Hans genombrott kom under 1950-talet då han under en period var anställd av Vogue i London. Senare har Hammarskiöld fotat konstnärer, författare, kungligheter, fotografer och skådespelare, och intresserar sig för att fånga personligheten hos dem. Hammarskiöld har även fotat mode, arkitektur, natur och reklam samt gett ut flertalet böcker. Han var medlem i fotografkollektivet Tio Fotografer tillsammans med bland andra Lennart Olson.

Utropspris
8 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57