Joseph Beuys

(Tyskland, 1921-1986)
Joseph Beuys
(Tyskland, 1921-1986)

Joseph Beuys, screenprint på PVC spegelfolie, otydligt signerad.

"Iphigenia". Ur den onumrerade EA upplagan. Utförd 1973. Edition Staeck, Heidelberg. 41.5 x 56 cm.

Ej examinerad ur ram.

Verken finns att se på Bukowskis, Berzelii Park 1
15 – 18 september, onsdag – fredag 11.00–17.00, lördag 11.00–15.00.

Uthämtning av inköpta verk
Bukowskis Västberga allé 3, från den 24 september

Schellmann 77

Baserat på fotografi från Beuys performance "Titus/Iphigenia" på III Experimenta, Frankfurt, Maj 29-30, 1969.

Utropspris
12 000 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962