Böcker, 3 st, kataloger, bl.a. "Waldemarsuddes Konstsamling" med dedikation av Prins Eugen 1942.

"Waldemarsuddes Konstsamling - konstverk förvärvade 1889-1939 av Prins Eugen", Gustaf Lindgren, numrerad 21/500, Stockholm 1939. Försättsblad med handskriven dedikation "Till hjälpen för Norges barn från Eugen 1942".
Katalog över Thorsten Laurins samling, av Ragnar Hoppe, Stockholm 1936. Försättsblad med handskriven gåvotext av Thorsten Laurin.
Katalog över Josef Sachs Samling, av Åke Stavenow och Margareta Cramér, Stockholm 1951.

Halvfranska band. Övre guldsnitt.

Ställvis blekt. Fläckar.

Proveniens

Ur en samlares bibliotek.

Utropspris
3 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962