Bokverk, 9+4, "Svenska Adelns Ättartavlor", av Gustaf Elgenstierna, samt "Svenska adelns Ättar-taflor", av Gabriel Anrep.

"Svenska Adelns Ättartavlor", av Gustaf Elgenstierna, Vol I-IX, PA Nordsted & söners förlag Stockholm 1925-36. Halvfranska band. Övre guldsnitt.

"Svenska adelns Ättar-taflor" av Gabriel Anrep, Vol I-IV, Stockholm 1858-64. Marmorerat snitt. Exlibris Säfstaholms bibliotek.

Ej genomgångna. Elgenstierna med ställvis blekta ryggar, pärmarna med slitage.
Anrep med hårt slitage, skador. Försättsblad med ägaranteckningar.

Utropspris
3 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962