Viktigt verk om Lappland och samerna med talrika gravyrer

Johannes Schefferus:

Histoire de la Laponie, sa description, l’origine, les moeurs, la maniere de vivre de ses habitans, leur religion, leur magie, & les choses rares du païs.

Paris, chez la veuve Olivier de Varennes, 1678. 4:o. (24,5 x 18,5 cm.) [14] + 408 sid. + graverad titel + 21 graverade planscher + utvikbar graverad karta. Sju illustrationer i texten.

Samtida skinnband, ryggen guldornerad i sex fält och med upphöjda bind, förgyllda pärmkanter, stänkta snitt, ngt nött men i gott, solitt skick. Exlibris för K. A. de Belfrage.

Lindberg, Swedish Books, 28. Schefferus’ Lapponia är det första betydande arbetet om samerna sedan Olaus Magnus på 1500-talet. Informationen samlades bl. a. in av präster verksamma i Norrland. Första upplagan (på latin) utkom 1673, följd av upplagor på tyska 1673, engelska 1674, och denna på franska 1678 (med utökad text), tillägnad den svenske ambassadören greve Carl Bonde. Boken utkom på svenska först 1956.

.

Utropspris
10 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02