Praktexemplar av Svensk botanik, med 774 handkolorerade planscher (11 vol.)

J. W. Palmstruch, m. fl.:

Svensk botanik. 1-11.

Stockholm & Uppsala 1802-1843. 8:o. (22 x 14 cm.) Komplett med 774 handkolorerade graverade planscher, varav 9 utvikbara eller dubbelsidiga (nr 505, 596, 614, 621, 633, 681, 697, 720, 736).

Utöver ett textblad till varje plansch (2 blad för plansch 757) innehåller varje volym titelblad och register enligt följande: iv + xi + 13; + ii + xxiii + 15; + ii + xiv + 12; + ii + x + 10; + ii + x + 12; + ii + viii + iv + 8; + ii + 8; + ii + 8; + ii + 10; + ii + 8; + ii + 26 sid. (generalregister, 1843, inkl. gula tryckta omslag).

11 volymer. Senare påkostade och mycket välbevarade gröna skinnband med guldornerade ryggar, yttre guldbård på pärmarna, förgyllda pärmkanter och förgyllda inre denteller, helt guldsnitt, marmorerade för- & eftersättsblad (Gust. Hedberg). I nötta kassetter. Ryggarna aningen blekta, inlagorna med någon förekomst av lätt lagerfläckning och någon enstaka småfläck, två planscher i del tre (151, 157) med prydlig ungefär samtida namnteckning a tergo (Anders Högfeldt), en plansch i del fem (301) med obetydlig bläckmarkering a tergo, en plansch i del sex (421) med fläck a tergo. Med några av de tryckta häftesomslagen medbundna i delarna 3, 9, 10 och 11.

Upplagan av den sista delen förstördes till stor del i en brand på tryckeriet, varför fullständiga exemplar är mycket sällsynta, särskilt i så vackert skick som här.

Lindberg, Swedish Books, 55. Krok, Svensk botanisk litteratur, sid. 98-100. Nissen, Die botanische Buchillustration, 2223. Dal, Med kolorerade figurer. Handkolorering i Sverige under 1700- och 1800 -talen, sid. 277-83.

Ett av de allra förnämsta exemplen på svenska illustrerade bokverk, ”one of the most beautiful of Swedish books”, för att citera Lindberg. Illustrationerna utfördes av Palmstruch själv och flera andra, graveringen av bl. a. C. W. Venus och J. G. Ruckman. Texten skrevs av några av tidens mest framstående botaniker, däribland Conrad Quensel, Elias Fries och Göran Wahlenberg.

.

Proveniens

Ur en samlares bibliotek.

Utropspris
80 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962