Med 132 graverade planscher över fiskar och valar (6 vol.)

Etienne de Lacepedé:

Histoire naturelle des poissons. 1-5. [Tillsammans med:] Histoire naturelle des cétacées.
Paris, chez Plassan, 1798-1803. 4:o. (21,8 x 19,5 cm.) [4] + 8 + CXLVIII + 532; + [4] + LXIV + 632; + [4] + 16 + LXVI + 558; + XLIV + 728; + LXVIII + 804 sid. + stor utvikbar tabell + 116 graverade planscher.

Paris, chez Plassan, 1804. 4:o. (21,68 x 19,5 cm.) XLIV + 330 sid. + 16 graverade planscher.

Sex volymer, samtliga med ryggtitel ”Histoire Nat. des Poissons”, 1-6. Samtida nötta skinnband, svaga falsar, första delens frampärm helt loss. Text och planscher i gott skick. Några samtida hörn- och marginallagningar av pappersdefekter; ställvis lätt lagerfläckade, bl. a. i början av varje del, enstaka småfläckar, några blad i del 4 (sid. 488-96) mörknade. Graverat exlibris: Robert Heron.

Första upplagan. Étienne de La Ville-sur-Illon, greve de Lacépède (1756-1825) bidrog bl. a. med dessa 5 + 1 volymer om fiskar och valar till Buffons omfattande verk ”Histoire naturelle”.

.

Proveniens

Ur en samlares bibliotek.

Utropspris
12 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962