Robertsons historia över Karl V i trevliga band, 1782 (4 vol)

William Robertson:

The History of the Reign of the Emperor Charles V. With a view of the progress of society in Europe from the subversion of the Roman Empire, to the beginning of the Sixteenth Century. […] A New edition. 1-4.

London, printed for W. Strahan, T. Cadell, in the Strand, and J. Balfour at Edinburgh, 1782. 8:o. (21 x 13 cm.) XVI + 500; + [4] + 376; + [4] + 460; + [4] + 336 + [84] sid. + 4 graverade frontispiser.

Fyra volymer. Samtida ngt nötta stänkta ljusbruna kalvskinnband, ryggarna med upphöjda bind, röda titelfält och linjering i guld, pärmarna med smal dubbel yttre bård i guld. Biblioteksetiketter i papper delvis bevarade nedtill på ryggarna, sista delen med lite naggat kapitäl och en liten brännskada överst på bakpärmen, för- & eftersättsbladen i alla volymer ngt missfärgade längs kanterna från garvämnen i skinnet, 2 blad i första delen med liten pappersförlust i övre yttre hörnet (utan inverkan på texten), sista 2 delarna ngt lagerfläckade.

Robertson (1721-1793) hörde tillsammans med David Hume och Edward Gibbon till Englands främsta historieskrivare under 1700-talet. Föreliggande arbete om kejsar Karl V anses för hans främsta verk, och utkom första gången 1769.

.

Utropspris
2 500 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02