Englands sjöhistoria, 1751, (3 vol.)

Thomas Lediard:

Histoire navale d'Angleterre, depuis la conquête des Normands en 1066, jusqu'a la fin de l'année 1734. Tirée des historiens les plus approuvés, des manuscrits originaux, des actes publics, des traités & des journaux. […] Traduit de l'anglois. Avec frontispice et trois vignettes. 1-3.

A Lyon, chez led Freres Duplain, 1751. 4:o. (24,5 x 19 cm.) [2] + LXXX + 668; + [2] + 708; + [2] + 748 sid. + graverad frontispis i del 1. Titelsidorna tryckta i rött & svart. Varje del med graverat överstycke på första textsidan.

Tre volymer. Vackert exemplar i samtida ljusbruna kalvskinnband, guldornerade ryggar med fem upphöjda bind, pärmarna med förgylld yttre bård, rödfärgade snitt. Ryggarna ngt nötta, fläckade och blekta, fria för- & eftersättsbladen ngt mörknade runt kanterna efter garvämnen i skinnet.

Första upplagan av den franska översättningen av Lediards ”The Naval History of England in all its branches, from the Norman Conquest [...] to the conclusion of 1734” (1735).

.

Proveniens

Ur en samlares bibliotek.

Utropspris
4 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962