Linné om Skåne, 1751, med graverad karta och planscher, (1 vol.)

Carl von Linné:

Skånska resa, på höga öfwerhetens befallning förrättad år 1749. Med rön och anmärkningar uti oeconomien, naturalier, antiquiteter, seder, lefnads-sätt. Med tilhörige figurer.

Stockholm, Lars Salvius, 1751. 8:o. (19,2 x 11,5 cm.) [10] + XIV + 468 sid. + 1 utvikbar graverad karta över Skåne och 6 graverade planscher (5 utvikbara). Med träsnittsillustrationer i texten. Titelbladet och sid. [5] tryckt i rött och svart.

Ngt nött samtida halvfranskt band, ryggen med upphöjda bind, lätt naggat kapitäl. Utan främre fribladet, titelsidan med gammal ägaranteckning (monogram) samt delvis bortskrapad stämpel, blad B1 med delvis bortklippt nedre marginal (1 cm), ytterligare några blad i B-arket med liten mörk fläck i nedre marginalen. Kartan med lagning av en reva på baksidan, planschen över fiskar aningen småfläckad, planschen med horn lätt veckad.

Soulsby, A catalogue of the works of Linnæus, 209. Första upplagan. Sidan 26 som vanligt med lydelsen ”Gödselen” i stället för ”Svedjor”. Avsnittet om gödsel tillkom efter att Linnés gode vän Hårleman råkat se några tidiga ark av Linnés resebeskrivning och uppmanat honom att inte ställa sig bakom ”det landsfördärfwande swedjandet” som beskrevs. Linne lät skriva en ny text om gödsel istället och bytte ut det ursprungliga bladet.

.

Proveniens

Ur en samlares bibliotek.

Utropspris
6 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962