Genomgående graverad text & planscher, 1765-75, (6 vol.)

Jean de La Fontaine:

Fables Choisies, mises en vers. […] Nouvelle edition gravée en taille-douce. Les figures par le Sr. Fessard. Le texte par le Sr. Montulay.

Paris 1765-75. 8:o. (20,5 x 13 cm.) Genomgående helt graverad text & vinjetter varvad med graverade planscher: [2] + LXX + 100; + VI + 102; + IV + 96; + [6] + 134; + [4] + 103; + [4] + 116 sid. + 244 graverade planscher (45 + 40 + 43 + 45 + 35 + 36).

Sex volymer, nötta samtida marmorerade skinnband med senare, guldornerade släta ryggar (aningen klumpigt fästa, med märkbar skarv mellan rygg- och pärmskinn), inre förgyllda denteller, förgyllda pärmkanter, helt guldsnitt, nya marmorerade och vita för- & eftersättsblad. Inlagan fin trots enstaka förekomster av fingersmutsning och småfläckar, ngt mörknade nya för- & eftersätts.

Första upplagan, den eftersökta första tryckningen (utan namnet Des Lauriers på titelsidan).

En av 1700-talets mest ambitiösa upplagor av La Fontaines fabler. Initiativet kom från gravören och utgivaren Fessard (1714-1777), "graveur ordinaire du Cabinet du Roi", som överträffade antalet illustrationer jämfört med Oudrys upplaga.

Cohen-de Ricci, 551. Ray, Art of the French Book, 61.

.

Proveniens

Ur en samlares bibliotek.

Utropspris
9 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962