Med 101 graverade planscher från resor, inkl. Cooks, 1780-1801, (32 vol.)

Jean-François de La Harpe:

Abrégé de l'histoire générale des voyages contenant ce qu'il y a de plus remarquable, de plus utile et de mieux avéré dans les pays où les voyageurs ont pénétré. 1-32.

Paris, Hôtel De Thou, 1780-1801. 8:o. (19,5 x 12 cm.) XXIV + LII + LXXXIV + 350; + [4] + 466; + [4] + 506; + [4] + 548; + [4] + 676; + [4] + 528; + [4] + 526; + [4] + 494; + [4] + 418; + [4] + 488; + [4] + 504; + [4] + 482; + [4] + 494; + [4] + 572; + [4] + 638; + [4] + 532; + [4] + 510; + [4] + 660; + [4] + 440; + [4] + 492; + [4] + 672; + [4] + 56 + 558; + [4] + 616; + [4] + 488 + VIII; + [4] + 472; + [4] + 532; + [4] + 528; + [4] + 528; + [4] + 584; + [4] + 496; + [4] + XVI + 548; + [6] + 420 + XLIX-C sid.

Med 1 utvikbar graverad karta (”Carte de la partie septentrionale de la Mer du Sud, comprise entre la Californie, les Isles Sandwich, le Japon et le d’étrt. de Behring: Tirée de la carte générale angloise des découvertes du Capitaine Cook”) + 101 graverade planscher (22 utvikbara) + 1 utvikbar boktryckt tabell.

OBS: Utan Atlasen med kartor.

32 volymer. Samtida marmorerade skinnband, guldornerade ryggar med fem upphöjda bind, pärmarna med smal yttre förgylld bård, marmorerade för- & eftersättsblad, marmorerade snitt. Ngt nötta, inlagorna huvudsakligen rena och fina, ställvis lätt småfläckade, enstaka smärre pappersdefekter, någon smärre hörnförlust och kort reva, för- & eftersättsbladen mörknade längs kanterna på grund av garvämnen i skinnet, i några fall hårt, en del blad mot slutet av sviten ngt mörknade eller lagerfläckade.

.

Proveniens

Ur en samlares bibliotek.

Utropspris
10 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962