Med 1500-talsproveniens och flera välkända bibliofiler bland senare ägare, (1 vol.)

Ein Christliches und gar schönes Betbüchlein. Allen gutherzigen fromen Christen zu trost und nutz zusamen gezogen.

Heinrichstadt, Conrad Horn, 1580. 4:o. (18 x 15 cm.) [11] + 1-69, 80-132, 134-160 sid. (sista bladet blankt). Oregelbunden paginering, men komplett. Med ett par träsnitt.

Sällsynt exempel på svenskt band med präglat ägarnamn från 1500-talet. Två senare ägare och framstående boksamlare har varit tillräckligt stolta över att äga boken för att återge bandet som plansch i sina kataloger: Christian Hammer och Thore Virgin. Nött blindpressat samtida kalvskinnband med präglat namn på frampärmen ”Eggert Stake 1580” och på bakpärmen ”Mavesigh”, på fria försättsbladet ägaranteckning daterad 1719 av George Oxenstierna; exlibris för Chr. Hammer samt ägaranteckning och exlibris för Thore Virgin (1914). Exlibris på eftersättsbladen för Carl Piltz och för Per-Erik & Ludmilla Lindahl. Bandet nött, med smärre skador och restaurerat, inlagan ngt nött, med några fläckar och genomgående fuktränder samt några lagningar och hörnförstärkningar, främre fribladet med flera förstärkningar, papperet på främre spegeln till stor del bortnött.

Catalogue de la Bibliothèque Hammer a Stockholm, Div. etrangère (1886), nr 6280 & plansch LXVIII; Thore Virgin, Förteckning öfver mina böcker (tr. i 25 ex., 1915), sid. 15 & plansch.

Avser väpnaren och hovjunkaren Eggert Stake (1550-1593), begravd i Nyköpings västra kyrka, där hans vapen uppsatts.

.

Utropspris
20 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962