Bokband från barocken. Proveniens: De Geer / Finspong , Nils Gyldenstolpe, Thore Virgin, (1 vol.)

Biblia. Thet är All then Heliga Skrift på Swensko efter Konung Carl then Tolftes Befalning medh förriga editioner jämnförd.

Stockholm & Uppsala, Werner, 1711. 8:o. (19,3 x 12 cm.) [14] + 224 + [16] + 836 + 528; + [2] + 410 sid. + graverat titelblad av J. v. d. Aveelen + 3 graverade, osignerade planscher (Guds Lagh, Propheternas böcker samt Nya Testamentet). Titelsidan tryckt i rött & svart och med inklistrad graverad vinjett.

Samtida skinnband på träpärmar, ryggen med fyra upphöjda bind och blindtryck på ryggen, pärmarna med ljusare, stänkt spegel inom förgyllda dubbla bårder åtskilda av bladstämpel i hörnen, bevarade spännen med beslag, helt guldsnitt med smärre ciselering på övre och nedre snittet intill ryggen. Mitt på frampärmen Thore Virgins (1886-1957) medeltidsinspirerade namnchiffer i guldtryck. För- & eftersättsbladen ngt mörkande, liksom några inledande och avslutande blad, litet maskspår i yttre marginalen på de första bladen, blad P1 med minimalt hål (förlust av några bokstäver på varje sida), något enstaka kort marginalriss.

Bandet ngt nött och repat men på det hela taget i mycket charmigt skick, trots ytlig sprickbildning på ryggen (i gammal lackering?) och någon smärre falsspricka. Titelbladet med två svarta stämplar "Finspongs Bibliothec" och ”JJdG” (Jean Jacques de Geer), se Carlander 2, sid. 389 ff. På främre fribladet resp. ett blankt blad före titeln finns dels en svårtydd 1800-talsnamnteckning, dels följande anteckning: ”Denna Bibel inköptes år 1842 af Nils Gyldenstolpe utaf en gammal Käring på Enkhuset”. Proveniens: Thore Virgin med namnteckning daterad 1944 (Thore Virgins boksamling, auktion 2, 1975, nr 450, där den klubbades för 3000 kr).

.

Utropspris
6 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962