Med den magnifika utvikbara begravningsplanschen, (1 vol.)

Samuel von Pufendorf:

Sieben Bücher von denen Thaten Carl Gustavs Königs in Schweden.

Nürnberg, Christoph Riegels, 1697. Folio (36 x 23,5 cm.) [6] (utan förtitelbladet) + 734 + [68] + 3-24 sid. + 12 porträtt + 114 planscher (numrerade 1-112 + A + B) + den långa begravningsplanschen, sammansatt av 7 plåtar. Porträtten föreställer Karl XI, Pufendorf, Drottning Kristina, Karl X Gustav, Hedvig Eleonora, prins Adolphus Ioannes, ”Princeps ac Dominus Dominus Carolus”, P. Brahe, C. G. Wrangel, G. O. Stenbock, M. G. de La Gardie, och G. Bonde.

Fint exemplar i samtida skinnband, avdragen ovanligt starka och fina för denna upplaga. Rikligt guldornerad rygg med upphöjda bind, ytligt nött, minimala kapitälskador. Snygg inlaga med endast enstaka småfläckar och svaga fuktränder, något litet kantriss eller minimal kantskada i texten och liknande. Begravningsplanschen likaledes i gott skick trots ett par smärre kantförstärkningar, en mindre återkommande fuktfläck i nedre marginalen av högra halvan, samt smärre skrynkling i höger- och vänsterkant beroende på vikningen. En sammanhäftad uppsättning om 6 planscher loss ur bandet (mycket lätt att fästa). Med två exlibris samt en gammal oval initialstämpel (Aalborgs stiftsbibliotek) slagen två gånger i svart på titelsidan. Främre spegeln med handskriven gåvoinskrift till biblioteket.

Lindberg, Swedish Books, 38. Collijn, sp. 743.

Första tyska upplagan av Pufendorfs historia över Karl X Gustav och krigen mot Polen och Danmark, som utkommit på latin föregående år. Pufendorf (1632-1694) skrev verket på beställning i egenskap av rikshistoriograf, och de vackra planscherna graverades till stor del av samma framstående konstnärer som även arbetade med Dahlberghs Suecia.

.

Utropspris
40 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962