Komplett, fin Suecia i stående format, (1 vol.)

Erik Dahlbergh:

Suecia antiqua et hodierna. 1-3.

[Stockholm c. 1667-1716.] Stående folio. (31,5 x 23,5 cm.) Komplett med 354 graverade planscher inklusive extraplanschen ”Templum Ulricae Eleonorae” (1728). Många av planscherna utvikbara eller sammansatta från flera plåtar. Tryckt register på slutet (ed. 1756, 14 sid., ngt veckat).

De tre delarna sammanbundna i ett samtida skinnband, guldornerad rygg med upphöjda bind, pärmarna med smal yttre förgylld bård. Ngt nött samt med kapitälförstärkning, inlagan med en svag ljus fuktrand i nedre delen av yttermarginalerna av en del planscher, ibland in i bildytan. Exlibris: F. C. Koch.

Ovanligt fint exemplar, med starka och tidiga avdrag av plåtarna, och i mycket gott skick med bara enstaka riss eller någon mycket kort reva. Verket är dessutom bundet i stående format, vilket utmärker tidigt utgivna exemplar och är det skick som alltid föredragits av bibliofiler.

Erik Dahlbergh (1625­1703) lärde under sin tid i Tyskland känna Matthaeus Merian d.y. och inspirerades av dennes storverk "Theatrum Europaeum" att utge något liknande för svenska förhållanden. Han erhöll privilegium på verket 1661, och det graverades sedan under lång tid av ett stort antal huvudsakligen utländska gravörer, som regel efter Dahlberghs teckningar men i några fall efter förlagor av David Klöcker Ehrenstrahl och Elias Brenner. Gravörerna var Nicolas och Adam Perelle, Jean Marot, Jean Le Pautre, F. Campion, Dionysius Padt Brugge, Willem Swidde, Erik Reitz, Martin Mytens, Johannes Van den Aveelen och Samuel von Blesendorf. Plåtarna finns ännu bevarade i Nationalmuseum, och (allt blekare) avdrag har tagits ända in i vår tid.

Den centrala motivkretsen för verkets planscher är Sveriges främsta slott, anläggningar, lämningar och andra byggnader, samt dessutom översiktsplanscher över städer, landskapsvapen och en del porträtt. Första delens planscher återger motiv från Stockholm och Uppland, inkl. Kungl. slottet på sju planscher. Andra delen ägnas åt Södermanland, Västmanland, Dalarna, Närke, Värmland, Gästrikland, Hälsingland, Medelpad, Ångermanland, Jämtland, Västerbotten, Åland och Lappland. Tredje delen ägnas åt Östergötland, Västergötland, Gotland, Dalsland, Småland, Öland, Skåne och Halland. Tryckt text planerades, men färdigställdes aldrig.

Sten G. Lindberg, Swedish Books, 37. Collijn, 1600-talet, sp. 197. Suecia antiqua ägnades nyligen en ambitiös monografi av Börje Magnusson och Jonas Nordin, ”Drömmen om storkmakten. Erik Dahlberghs Sverige” (2015). Den är sprungen ur Kungl. bibliotekets digitalisering av verket, vilket givit mycket ny kunskap. Dahlberghs teckningar finns i Kungl. biblioteket, och utgavs i fyra volymer 1963-70.

.

Utropspris
80 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962