Rudbecks Atlantica (5 vol)

Rudbecks Atlantica (5 vol)

Olof Rudbeck:

Atland eller Manheim. […] Atlantica sive Manheim. 1-4 + Atlas. ¨

Uppsala, Henric Curio, [1681]-1698 & Stockholm 1863. Komplett frånsett de vanliga avvikelserna, dvs utan bladet ”Ad bibliopegos” i del 1 och fjärde delen naturligtvis i faksimilupplagan. Första delen i den sällsynta versionen med falskt tryckår 1675. Atlasen i andra upplagan, långt mera sällsynt än den första. Se nedan.

Fin svit. Delarna 1-3 i trevliga ngt nötta skinnband från 1700-talet med blindornerade ryggar med upphöjda bind och proveniens från hertigbiblioteket i Saxe-Meiningen. Fjärde delen i fint ngt ljusare halvskinnband från Hässlers bokbinderi i kassett, guldornerad aningen nött rygg, stänkta pärmpapper och pärmexlibris för Sven Ericsson, inlagan oskuren frånsett övre guldsnitt. Atlasdelen i kalvskinnband från c. 1830, ryggen med guldornerade bind, pärmarna med enkel ramdekor i blindtryck, marmorerade för- & eftersätts, lätt ytligt nött samt med en kort falsspricka nedtill, men i ovanligt gott skick.

”Olof Rudbeck's Atlantica is the most remarkable manifestation of the ideas behind Sweden's political aspirations to be a great power. […] Rudbeck believed that Plato’s description of the splendid island of Atlantis with its mighty and virtuos people referred to the temple at Old Uppsala and the Swedish people who were the grandchildren of Japhet and had settled in Sweden immediately after the fall of the town of Babel. […] The Atlantica is one of the last attempts to reconcile the authority of the Ancients with the empirical observations of the Moderns. The text is an ingenious absurdity with fantastic etymologies mixed with new ideas. […] It aroused immense attention in the world of learning. […] Rudbeck's Gothic primitivism influenced many later writers, like Pierre Bayle, Montesquieu, Voltaire, James Thomson, Edward Gibbon, Mme de Staël and Chateaubriand” (Lindberg, Swedish Books, 33).

[Del 1:]

1681. (30,5 x 20 cm.) [8] + 892 sid. + graverad frontispis med obetydlig liten lagning a tergo samt aningen lagerfläckad. Utan bladet ”Ad bibliopegos” som vanligt. Sid. 676-7 överhoppade i pagineringen, 817-8 dubblerade. Träsnitt på sid. 711, 841-847 och 856 samt helsides träsnitt på sista sidan. Första upplagan, variant A med tryckåret ”1675” (men tryckt 1681). Om denna skriver Klemming: ”Endast ett mindre antal [exemplar] har fått detta år, ty de så daterade exemplaren äro långt sällsyntare än de af andra slagen”. Fin inlaga med endast någon enstaka obetydlig småfläck, en liten pappersdefekt i marginalen av ett blad och bladet 3P3 med en överflödig sentida utbättring av yttermarginalen. Titelbladet med överstrykning av en gammal biblioteksstämpel a tergo (”Herzoglicher S. Meiningischer Bibliothek”), svaga spår efter borttaget exlibris. Handskrivet gammalt bibliotekssignum på främre spegeln och prydlig 1700-tals notering på tyska på främre fribladet. Bakre innerfalsen prydligt förstärkt. Bibliotheca Rudbeckiana 704. Collijn sp. 784.

[Del 2:]

1689. (30 x 20 cm.) [16] + 38 + 672 + 36 + [8] sid. + graverad frontispis (ngt solkad samt med en lapplagning a tergo, liksom spår efter en liten marginallagning). Pagineringen mycket oregelbunden. Talrika träsnitt i texten, ofta över en hel sida. Första upplagan. Inlagan ställvis lagerfläckad, sid. 73 med en marginallagning, sid. 163-76 lätt fläckade samt med några lagningar, sid. 345-8 med marginalförstärkning nedtill. Främre innerfalsen med prydlig förstärkning, svaga spår efter borttaget exlibris. Bibliotheca Rudbeckiana 737. Collijn sp. 785.

[Del 3:]

1698. (30,5 x 19,5 cm.) [14] + 762 + [56] sid. Talrika fina träsnitt i texten, i några fall litet större än inlagan och invikta. Första upplagan. Genomgående ren och snygg inlaga, ett preliminärblad med lagad reva, några prydliga gamla marginallagningar, titelbladets frånsida med överstrykning av en gammal biblioteksstämpel (2 ggr) a tergo (”Herzoglicher S. Meiningischer Bibliothek”), mycket svaga spår efter borttaget exlibris. Handskrivet gammalt bibliotekssignum på främre spegeln. Bibliotheca Rudbeckiana 759, Collijn sp. 785.

[Del 4:]

1702, fotolitografiskt faksimil 1863 av Mandel i endast 100 exemplar. ”Vattenstämpeln (Howard) i papperet är tillräckligt kännemärke att förekomma bedrägeri” (Klemming). Originaltrycket har ingen titel, som därför i faksimilupplagan är en trovärdig pastisch. (35,5 x 22 cm.) [2] + 210 + [20] sid. + stor utvikbar karta (faksimil av kartan ”Upsalia jovis”, avsedd för Atlasen som pl. 5, och senare för tredje volymen, men aldrig utgiven och bevarad i ett enda exemplar). Sid. 105/6 överhoppade i pagineringen. Sista avsnittet innehåller ”Anteckningar om Rudbecks Atland” av G. E. Klemming, bilagor (som bl. a. återger lydelsen av det sällsynta bladet till bokbindarna i del 1), och register. Mycket fin inlaga, oskuren frånsett övre guldsnitt. Fjärde delen förekommer endast som faksimil eftersom nästan allt det tryckta brann på tryckeriet i den stora uppsalabranden 1702, efter att man endast hunnit trycka de första 210 sidorna. Färre än tio exemplar av varierande omfång är kända av originaltrycket. Klemming tröstar dem som saknar verkets avslutning med att det på grund av Rudbecks skrivklåda knappast hade blivit något slut ändå, och att branden endast hindrade att det oavslutade verket blev längre.
Bibliotheca Rudbeckiana 802. Jfr. Bibliotheca Rudbeckiana 766.

[Atlas. Planschbandet:]

?1698. 46 x 29,5 cm. Andra upplagan: ”Exemplar af den nya upplagan äro mycket sällsyntare än af den äldre” (Klemming). Den är dessutom tryckt på vitare och mindre grovt papper. Titelplansch av Dionysius Padtbrugge (Padt-Brugge) föreställande Olof Rudbeck d.ä. undervisande vid en jordglob omgiven av grekiska och romerska lärde + 40 blad med illustrationer, kartor m.m. i träsnitt och kopparstick samt tabeller. Inlagan ställvis lager- och småfläckad, några blad bruntonade, prydliga ungefär samtida anteckningar i anslutning till några träsnitt. På det hela taget ett ovanligt fint exemplar. Bibliotheca Rudbeckiana 760. Collijn sp. 785.

.

Utropspris
100 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02