Hortus Cliffortianus, med 36 botaniska planscher

Carl von Linné:

Hortus Cliffortianus plantas exhibens quas in hortis tam vivis quam siccis, Hartecampi in Hollandia, coluit vir nobilissimus & generosissimus Georgius Clifford.

Amsterdam 1737. Folio (43 x 25,5 cm.) [32] + x + 232, 301-518 sid. + graverad allegorisk frontispis av Jan Wandelaar dat. 1738 + 36 graverade planscher, till stor del av Wandelaar efter Georg Dionysius Ehret. Titeln tryckt i rött & svart, sidorna 233-300 överhoppade i pagineringen.

Fint exemplar i samtida skinnband, guldornerad rygg med sju upphöjda bind, förgyllda pärmkanter, spräckliga snitt. Lätt nött och med små kapitälnagg, lätt nötta falsar med några sprickor, ngt stötta hörn. Exlibris för den brittiske botanikern Charles Carmichael Lacaita (1853-1933) och hans första hustru Mary ("Caroli ac Mariae Lacaitae filiorumque Selham Sussex") samt för Karl Adolphson. Texten ställvis ljust lagerfläckad, blad 5E2 med liten marginallagning i ngt mörkare papper, sista bladen med några små maskspår i nedre inre hörnet intill ryggen. Planscherna genomgående rena och fina.

Soulsby 328. Nissen 1215. Hulth 27-28. Första upplagan av Linnés tidigaste detljerade katalog över odlade växter, bekostad av den förmögne bankiren George Clifford (1685-1760) i en mycket begränsad upplaga för utdelning. Endast ett fåtal exemplar salufördes. ”With this work Linnaeus introduced ’species’ and ’variety’ under the genus concept in descriping plants for the first time in the history of botany” (A catalogue of the works of Linnaeus, Sandbergs bokhandel, katalog 12, 1957).

.

Utropspris
35 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02