Motiv från Stockholm samt Kungliga lustslott

Gustaf Söderberg:

Kongl. lustslotten i Swerige. [Och:] Utsigter af Stockholm tecknade och litografierade.

Stockholm, utgifne af Norman & Engström, tryckte hos Gjöthström & Magnusson, 1829-30. Tvär folio. (38,5 x 29 cm.) Innehåller 2 litograferade titelblad först i bandet + 8 planscher med stockholmsbilder + 9 planscher med lustslott. Dessutom 4 extraplanscher (Skeppsholmen, Kastellholmen, Drottningholm & Ulriksdal), också signerade G. Söderberg och tryckta hos Gjöthström. Dessa planscher i ngt mindre format.

Samtida pappersband klätt med det litograferade originalomslaget med titel ”Svenska landskap tecknade och litografierade af G. Söderberg”. Ngt nött, planscherna fina trots ngn enstaka fläck och lagad kort marginalreva. Namnteckning nederst på omslaget / frampärmen: ”G. Nordenfeldt”.

Björck & Börjesson katalog 300 (1935), nr 318.

.

Proveniens

Ur en samlares bibliotek.

Utropspris
3 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962