Manifestum, 1644, i samtida skinnband

Israel (Fortelius) Lagerfelt:

Manifestum, declarans causas, quibus sac. R. M.tas Sueciae, permota & adacta est, ad decernendum bellum, ac tuendum armis, suum regnique & subditorum suorum oppressum temeratumque jus, adversus Consanguinei ac vicini sui, Christiani quarti daniae regis, violentos & hostiles actus ac conatus. Ex suetico in latinum sermonem translatum.

Stockholm, Peter van Selow, 1644. 4:o. (19 x 14,5 cm.) [120] sid.

Fint exemplar. Samtida ngt nött svart karduansband, sparsamt guldornerad rygg med röd titeletikett och svagt upphöjda bind, pärmarna med central oval arabesk och dubbla ramlinjer med liljor i hörnen, helt guldsnitt. Enstaka småfläckar, något mer i arken K och L. Med flera intressanta proveniensmarkeringar på främre försättsbladen: Bläckanteckning om att boken köpts på Martens auktion i mars 1737, troligen skrivet av C. F. Piper. Exlibris för Johan Henric Schröder (1791-1857), namnteckning av Thore Virgin daterad 1947 samt hans stämpel ”Bibliotheca Qvarnforsiana”, exlibris för Kurt Winberg. Denne spekulerar i en blyertsanteckning om huruvida bandet kan vara bundet av Jacob Hornbein eller Samuel Graff, med hänvisning till planscherna 52 och 76 i Hedberg: Stockholms bokbindare, 1 (1949). Inget annat förenar dock dessa tre band än förekomsten av en centralt placerad oval arabeskstämpel.

Warmholtz 4164. I detta ”Manifest” redogör Israel Fortelius (adlad Lagerfelt 1646) för skälen till kriget med Danmark och rättfärdigar Torstenssons anfall. (”Manifest förklarandes orsakerna, som Kungl. Maj:t till Sverige [...] bewekt och nödgat hafwe, at resolvera til Kriig, och förswara medh wapn sin, sit rikes och sine undersåtares undertrykta rätt.”) Det utkom även en tysk, svensk och holländsk version.

.

Utropspris
6 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02