Augustinus, inkunabel, Basel 1494

Aurelius Augustinus:

[Sermones.] Plura ac diversa divi Aurelii Augustini Sermonum Opera videlicet. Vol. 1 (av 2).

Basel, Johann Amerbach, 1494. Folio. (30,2 x 21 cm.) [76] + [82] + [58] + [30] + [56] blad. Andra sidan med helsides träsnitt föreställande Augustinus predikande för en stor församling i en kyrka. Tryckår på sista textsidan i femte avdelningen, ”Basiliee: Anno domini. M.cccc.xciiij”. Volymen innehåller de första fem avdelningarna av sju, uppräknade på första sidan.

Fint och mycket välbevarat exemplar i svinläderband från 1500-talet, rikt blindpräglat, ryggen med upphöjda bind, handskriven titel samt bibliotekssignum vid ryggfoten, blåfärgade snitt, bevarade spännen. Vart och ett av de fem avsnitten med en ngt större enfärgad handmålad initial, i ett fall ngt mera utarbetad, texten därefter genomgående med en del initialer i blått eller rött samt begynnelsen av meningarna markerad med ett handritat streck i färg. Titeln aningen smutsad. Den rena och fina inlagan med en del små maskhål och fina gamla marginalanteckningar, ibland beskurna. Proveniens: Gammal oval svartstämpel på titelsidan (”Bibl. Buxheim”) för ett av de verkligt betydande klosterbiblioteken, som hade stora samlingar av bl. a. inkunabler och handskrifter av hög kvalitet. Handritat monogram samt exlibris för Arthur Sjögren (1904) och namnteckning av Oscar L. Isacson (1934) på försättsbladen.

ISTC nr. ia01308000.

.

Utropspris
25 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02