Gustav Vasas bibel, 1540-41

Gustav Vasas bibel, 1540-41

Biblia, thet är all then Helgha Scrifft på swensko.

Upsala, Georg Richolff, 1540-41. Folio (29,4 x 18,8 cm.) 760 blad (av 762, utan de två tomma bladen). Med 60 träsnitt och 10 serier initialer.

Enkelt nött 1700- eller 1800-tals skinnband, marmorerade snitt. Huvudtiteln solkad och nött samt med breda senare marginalförstärkningar runt träsnittet på baksidan, ett tiotal blad i både början och slutet med marginalförstärkningar, några ganska grova, början av boken ganska hårt fingersmutsad och ngt fuktfläckad, första numrerade bladet med lång reva, titelbladet till Nya Testamentet med lagad reva i övre delen, knappt märkbar trots att sammanpassningen av motivet inte är hundraprocentig. Inlagan som helhet i gott skick trots ett minimalt brännhål i övre marginalen av två blad, en del fingersmutsning, små- och fuktfläckar samt enstaka marginallagningar. Handskrivna marginalanteckningar förekommer, ofta ngt beskurna. Bokbindaren har med stor precision skurit marginalerna nära intill de tryckta marginalnoterna, som ofta snuddas men endast i enstaka fall kan sägas vara beskurna med någon textförlust. Exlibris och namnteckning: Fredrik Wulff, 1886.

Lindberg, Swedish Books, 15. Collijn, 2, sid. 88-104.

Gustav Vasas bibel är den tidigaste fullständiga svenska bibelupplagan, och utgavs av en bibelkommission med ärkebiskop Laurentius Petri i ledningen. Boken är en milstolpe i svensk historia och i det svenska språket, och en av den svenska boktryckarkonstens allra främsta rariteter.

Kompletta exemplar i så pass välbevarat skick som här, och utan textförlust, förekommer ytterst sällan på marknaden.

.

Utropspris
100 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962